Jaké skákací boty
Koupit správné skákací boty není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Zpravidla platí úměra mezi kvalitou a cenou, ovšem né vše je tak jednoduché, ja kse zdá. Poradit s tím, jaké skákací boty koupit, se vám pokusíme v následujícím článku.
Jakou značku skákacích bot
"Skákací chůdy vám umožní běhat rychlostí až 40 Km/h nebo skákat přes 2 metry vysoko!" Tak tímto heslem vás lákají prakticky všichni výrobci skákacích bot. Vskutku prakticky všechny značky skákacích bot tyto sliby dokáží splnit. Liší se hlavně kvalitou, a tedy dobou, po kterou vám budou sloužit. Pokud se tedy rozhodnete koupit skákací boty, nehleďte v první řadě na cenu a nepořizujte si levné skákací boty s cenou pod 7 000,- Kč. Extrémně levné skákací boty jsou často čínskými napodobeninami, které neschválil držitel patentu. U těchto levných skákacích bot hrozí také zlomení pružiny, či uvolnění nohy z vázání.
Jakou značku skákacích bot
Pokud jste ochotni si za kvalitu připlatit, máte na výběr mezi skákacími botami Poweriser a 7LeagueBoot. Tyto značky skákacích bot si zvolila řada profesionálních skokanů. Nabízejí slušnou kvalitu za přijatelnou cenu. Výhodou je také relativně nízká cena náhradních dílů. Hlavní předností skákacích bot Poweriser a 7LeagueBoots je ovšem komfortní systém vázání. Obě značky totiž nahradily zastaralé vázání Knee-Elbow novějším vázáním Calf-Cuff. Vázání Calf-Cuff umožňuje nastavení přímo na šířku nohy i seřízení podle toho, zda má skokan nohy do "X" nebo do "O". U Knee-Elbow lze nastavit pouze to, jak vysoko je vázání umístěno.
Vázání nártu je u Poweriser řešeno systémem Velcro (v překladu "suchý zip"). Vázání Velcro nabízí pohodlné upnutí bez kovových přezek. Výsledkem je lehké nehlučné vázání, jehož nazutí/vyzutí je otázkou několika vteřin.
7League Boot také přišly na trh s vlastním systémem vázání. Holeň držel XB-7, který byl později nahrazen vázíním Viper s přezkou pro rychlé nastavení. Nárt nohy vám pohodlně drží systém Comfort & Action. Toto vázání opět umožňuje mnohem rychlejší nazutí/vyzutí skákacích bot než tomu bylo u prvních modelů skákacích bot s vázáním Knee-Elbow a snowboardovým vázáním. Kdo chce pohodlné a rychlé nazouvání u 7LeagueBoot, určitě by s měl tedy připlatit za vázání Viper a Comfort & Action.
Lehké Powerstrider
Pokud dáváte před komfortním vázáním vázáním přednost nízké hmotnosti a ceně, můžete sáhnout po skákacích botách Powerstrider AL Profesional. Powerstrider přišel na trh se zcela novou koncepcí, díky které utekl konkurenci s hmotností téměř o 1 Kg u každé z bot. Drobnou vadou na kráse je však starší typ vázání a absence protekce pružiny. Případné nárazy tudíž směřují přímo do sklolaminátové pružiny.
Váhové kategorie skákacích bot
Obecně platí, že na měkčích pružinách se rychleji naučíte skákat a správně využívat energii pružin. Naproti tomu na tužších pružinách (určených pro těžší skokany) umožňují skákat o něco výše. Výška skoku je vykoupena o něco horší ovladatelností a větší námahou při skákání.
Začátečníci by se tedy měli řídit doporučením výrobců a pořizovat si skákací boty váhové kategorie, do které skutečně spadají.
Další články: Video | Jak se naučit na skákacích botách